Przejdź do głównej zawartości

Endoproteza "na miarę"

trzpień endoprotezy na miarę; indywidualne dopasowanie; większa żywotność implantu endoprotezy
Zaplanowany trzpień endoprotezy dokładnie przylega do ścian jamy szpikowej kości udowej. Optymalny rozkład naprężeń w kości

Dlaczego endoproteza "na miarę" (custom made)?

    • Tradycyjne implanty endoprotez odzwierciedlają tylko pewien zakres najczęstszych kształtów i rozmiarów kości budujących staw.
    • Nawet niewielkie zmiany w geometrii stawu mogą mieć znaczny wpływ na jego późniejsze funkcjonowanie.
    • Nowe systemy planowania 3D umożliwiają jak najbardziej dokładne dobranie implantu gotowego. Wykonuje się je na postawie wykonanego badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
    • W około 15% przypadków gotowy implant nie jest w stanie dokładnie odtworzyć geometrii stawu i budowy kości – wtedy najlepszym rozwiązaniem jest implant robiony „na miarę” (custom made)
    • Implant „na miarę” jest w stanie najlepiej odtworzyć naturalną geometrię stawu, indywidualną dla każdego z nas. Najlepiej też dopasowuje się do kształtu kości, zwiększając optymalną powierzchnię przylegania implantu do kości, co zapewnia najlepszą integrację implantu z kością.
implant biodra na indywidualne zamówienie; idealne dopasowanie; najlepszy implant
Zaplanowana panewka i rozkład naprężeń na ścianach kostnych 

Dla kogo wskazany jest implant „na miarę”:   

  • Dla pacjentów z dużymi deformacjami stawu i kości.
  • W przypadku nietypowych rozmiarów stawu (karłowatość, gigantyzm)
  • Dla aktywnych pacjentów, którym zależy na jak najlepszej funkcji stawu i jego długiej żywotności.

Jak wygląda planowanie 3D:

Planowanie 3D czyli HIP PLAN lub KNEE PLAN zaczyna się od wykonania rezonansu magnetycznego w standaryzowanych warunkach z ujęciem stawów biodrowych, kolanowych i skokowych. Szczególnie dokładnie odwzorowany jest chory staw, który będzie poddany zabiegowi. Dzięki temu możemy określić długość obu kończyn, ich oś, dokładną geometrię obu bioder i kolan. Poznajemy dokładną relację poszczególnych stawów względem siebie. Oprócz dokładnego kształtu kości określamy też gęstość poszczególnych obszarów kości, w której mocowany będzie implant. Dzięki temu można tak dobrać kształt implantu, aby jego przyleganie do kości było optymalne, a tym samym najlepsza integracja implantu z kością.
pomiary implantu; indywidualne dopasowanie; indywidualne dobieranie implantu do pacjenta
Ocena wzajemnych relacji rotacyjnych między stawem biodrowym, kolanowym i skokowym. Prawidłowa relacja rotacyjna jest szczególnie ważna w zapobieganiu zwichnięciu endoprotezy i końcowemu ustawieniu kończyny w prawidłowej rotacji


Popularne posty z tego bloga

Dr n. med. Andrzej Kozłowski – specjalista ortopedii i chirurgii urazowej

Specjalizuje się w zakresie endoprotezoplastyki stawu biodrowego, kolanowego , a także barkowego . Jest jednym z prekursorów w Polsce metody małoinwazyjnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego (MIS DAA – minimal invasive surgery, direct anterior approach) oraz specjalizuje się w małoinwazyjnej endoprotezoplastyce jednoprzedziałowej stawu kolanowego (Oxford). Wykonuje też inne zabiegi ortopedyczne i urazowe w zakresie chirurgii biodra, kolana (w tym techniką artroskopową), stawu skokowego, stopy, barku, łokcia i ręki.

Dostęp Małoinwazyjny Biodro

Dostęp małoinwazyjny MIS (Minimal Invasive Surgery) Przez całą poprzednią dekadę ortopedzi na świecie poszukiwali nowych rozwiązań umożliwiających założenie endoprotezy stawu biodrowego z małego dostępu, umożliwiającego szybką rehabilitację po zabiegu. Na początku starano się skracać długość cięcia skórnego z początkowych 20-25 cm do ok. 10 cm, wykorzystując te same dostępy operacyjne, co w technice klasycznej (dostęp tylno-boczny i przednio-boczny wraz z modyfikacjami). Po początkowym entuzjazmie stwierdzono jednak, że nie zapewniają one szybszego zdrowienia, głównie ze względu na konieczność przecięcia tych samych mięśni co w dostępie klasycznym. W połowie pierwszej dekady obecnego wieku w Innsbrucku (dr Nogler) zaadaptowano nowy, przedni dostęp międzymięśniowy do potrzeb endoprotezoplastyki stawu biodrowego, umożliwiając przeprowadzenie zabiegu na zwykłym stole operacyjnym. Spowodowało to szybką popularyzację tej metody na całym świecie. Dostęp ten, jako jedyny, u...