ENDOPROTEZOPLASTYKA STAWU KOLANOWEGO
Zabieg ten stosuje się je zwykle w przypadku choroby zwyrodnieniowej, ale także w przypadku zmian pourazowych czy chorób reumatycznych. Endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego polega na wymianie całych powierzchni stawowych kości udowej i piszczelowej na metalową. Pomiędzy metalowymi powierzchniami endoprotezy umieszczana jest wkładka polietylenowa, która ślizga się na powierzchni elementu udowego, a czasem też piszczelowego. Powierzchnia stawowa rzepki może nie być wymieniana, usuwane są wtedy jedynie wyrośla kostne. Elementy endoprotezy mogą być montowane przy użyciu cementu kostnego lub bezpośrednio osadzane w kości. Zależy to od stanu kości w miejscu założenia. Zabieg operacyjny trwa ok. 1 -2 godziny. Zależy to od sposobu montowania endoprotezy i warunków miejscowych. Zabieg operacyjny przeprowadzany jest często z użyciem mankietu pneumatycznego zakładanego na udo w celu uzyskania bezkrwawego pola operacyjnego.
Nie zawsze zachodzi konieczność wymiany powierzchni stawowej całego kolana. Czasem zniszczona jest tylko część kolana po jednej stronie, wystarczy wtedy założenie protezy tylko na jednym kłykciu kości udowej i piszczelowej tzw. endoprotezy jednoprzedziałowej. U pacjentów kwalifikowanych do takiego zabiegu istnieje czasem konieczność zmiany decyzji w trakcie zabiegu i założeniu endoprotezy całkowitej. Czytaj więcej...
ENDOPROTEZOPLASTYKA STAWU BARKOWEGO
Wskazaniem do wymiany stawu barkowego (ramiennego) jest zniszczenie stawu, nie dające się leczyć innymi metodami. Do zniszczenia stawu dochodzi w wyniku choroby zwyrodnieniowej, ale także na skutek chorób reumatycznych czy urazów. Czasem przy wieloodłamowych złamaniach głowy kości ramiennej dochodzi do tak dużego zniszczenia głowy, że jedynym ratunkiem jest założenie sztucznego stawu, czyli endoprotezy.
Przy złamaniach głowy kości ramiennej panewka stawu jest najczęściej niezniszczona. Możemy wtedy założyć tzw. endoprotezę połowiczą, czyli zastąpić tylko uszkodzoną głowę kości ramiennej zostawiając panewką łopatki naturalną. Większym problemem jest w takich wypadkach ponowne przytwierdzenie fragmentów kości, do których przyczepiają się ścięgna stożka rotatorów. Wgojenie się tych fragmentów jest ważne ze względu na zapewnienie właściwego czynnego ruchu w stawie.
W przypadku choroby zwyrodnieniowej, gdzie uszkodzona jest powierzchnia stawowa zarówno głowy kości ramiennej jak i panewki częściej zakładamy endoprotezę całkowitą. Czytaj więcej...