Przejdź do głównej zawartości

Zabieg małoinwazyjny kolano

zabieg małoinwazyjny; małe cięcie, kolano; szybsza rehabilitacja kolano;

Endoproteza jednoprzedziałowa stawu kolanowego

W przeciwieństwie do dostępu małoinwazyjnego biodra, gdzie potrafimy założyć endoprotezę bez przecinania żadnych mięśni i ścięgien, w przypadku endoprotezoplastyki całkowitej stawu kolanowego zawsze musimy naruszyć aparat wyprostny kolana i czasami wyciąć dodatkowo więzadła krzyżowe. 
Badania rezonansem magnetycznym wykazały jednak, że w około połowie przypadków zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego zniszczeniu ulega tylko jedna strona stawu (jeden przedział). Jeśli dodatkowo zachowane są nieprzykurczone więzadła w stawie to wystarczy wtedy założenie endoprotezy tylko na jednym kłykciu kości udowej i piszczelowej tzw. endoprotezy jednoprzedziałowej. Cięcie chirurgiczne może być wtedy znacznie mniejsze. Mniejsze jest uszkodzenie aparatu wyprostnego kolana, nie wycinamy też więzadeł krzyżowych, a tym samym powrót do zdrowia jest szybszy. 
małe cięcie kolano; szybsza rehabilitacja; wymiana stawu;

Przeżywalność w organizmie dobrze założonej endoprotezy jednoprzedziałowej jest podobna jak endoprotezy całkowitej. Badania naukowe również potwierdzają, że zmiany w pozostałej części stawu kolanowego najczęściej nie postępują, więc konieczność założenia endoprotezy całkowitej z powodu nasilenia zmian w pozostałej części stawu są bardzo rzadkie.
Pacjenci po endoprotezoplastyce jednoprzedziałowej funkcjonują lepiej, mniej jest też powikłań pooperacyjnych. Przeżywalność dobrze założonej endoprotezy jednoprzedziałowej w organizmie jest podobna jak endoprotezy całkowitej. Pacjenci z założoną endoprotezą jednoprzedziałową mają poczucie „własnego kolana”, które nie boli, ponieważ zachowane są wszystkie więzadła kolana, łącznie z więzadłami krzyżowymi. 
U pacjentów kwalifikowanych do takiej endoprotezy istnieje czasem konieczność zmiany decyzji w trakcie zabiegu, jeśli zniszczenie stawu okaże się bardziej rozległe. Wtedy musimy jednak założyć endoprotezę całkowitą.

Popularne posty z tego bloga

Dr n. med. Andrzej Kozłowski – specjalista ortopedii i chirurgii urazowej

Specjalizuje się w zakresie endoprotezoplastyki stawu biodrowego, kolanowego , a także barkowego . Jest jednym z prekursorów w Polsce metody małoinwazyjnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego (MIS DAA – minimal invasive surgery, direct anterior approach) oraz specjalizuje się w małoinwazyjnej endoprotezoplastyce jednoprzedziałowej stawu kolanowego (Oxford). Wykonuje też inne zabiegi ortopedyczne i urazowe w zakresie chirurgii biodra, kolana (w tym techniką artroskopową), stawu skokowego, stopy, barku, łokcia i ręki.

Dostęp Małoinwazyjny Biodro

Dostęp małoinwazyjny MIS (Minimal Invasive Surgery) Przez całą poprzednią dekadę ortopedzi na świecie poszukiwali nowych rozwiązań umożliwiających założenie endoprotezy stawu biodrowego z małego dostępu, umożliwiającego szybką rehabilitację po zabiegu. Na początku starano się skracać długość cięcia skórnego z początkowych 20-25 cm do ok. 10 cm, wykorzystując te same dostępy operacyjne, co w technice klasycznej (dostęp tylno-boczny i przednio-boczny wraz z modyfikacjami). Po początkowym entuzjazmie stwierdzono jednak, że nie zapewniają one szybszego zdrowienia, głównie ze względu na konieczność przecięcia tych samych mięśni co w dostępie klasycznym. W połowie pierwszej dekady obecnego wieku w Innsbrucku (dr Nogler) zaadaptowano nowy, przedni dostęp międzymięśniowy do potrzeb endoprotezoplastyki stawu biodrowego, umożliwiając przeprowadzenie zabiegu na zwykłym stole operacyjnym. Spowodowało to szybką popularyzację tej metody na całym świecie. Dostęp ten, jako jedyny, u

Endoproteza "na miarę"

Zaplanowany trzpień endoprotezy dokładnie przylega do ścian jamy szpikowej kości udowej. Optymalny rozkład naprężeń w kości Dlaczego endoproteza "na miarę" (custom made)?     • Tradycyjne implanty endoprotez odzwierciedlają tylko pewien zakres najczęstszych kształtów i rozmiarów kości budujących staw.     • Nawet niewielkie zmiany w geometrii stawu mogą mieć znaczny wpływ na jego późniejsze funkcjonowanie.     • Nowe systemy planowania 3D umożliwiają jak najbardziej dokładne dobranie implantu gotowego. Wykonuje się je na postawie wykonanego badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.     • W około 15% przypadków gotowy implant nie jest w stanie dokładnie odtworzyć geometrii stawu i budowy kości – wtedy najlepszym rozwiązaniem jest implant robiony „na miarę” (custom made)     • Implant „na miarę” jest w stanie najlepiej odtworzyć naturalną geometrię stawu, indywidualną dla każdego z nas. Najlepiej też dopasowuje się do kształtu kości, zwięks